Alan John Porter: Veci sa stanú, ak veríte. To je kľúč.

Autor: Zuzana Vančová | 22.2.2012 o 14:38 | (upravené 22.2.2012 o 15:11) Karma článku: 5,34 | Prečítané:  1041x

Tvrdí o sebe, že je umelec, tiež médium a jasnovidec - prorok. Videl dopredu veci, ktoré sa stali. V Banskej Bystrici pracuje na obrovskom obraze, ktorý by mal priniesť mier v Izraeli a Palestíne.


Alan J. Porter počas práce na svojom obraze Deti sú naša budúcnosť v Europa shopping center Banská Bystrica. Foto: Zuzana Vančová

Vo vašom letáku som čítala o tom, ako ste prišli k myšlienke namaľovať tento obraz, ale čo bol ten finálny podnet k tomu, aby ste to uskutočnili?

Mal som víziu. Aby ste mi rozumeli, už ako mladý som videl veci, ktoré sa stanú, približne tri alebo štyri roky dopredu. Videl som mnoho vecí, ktoré sa v budúcnosti stali. Štyri, päť, šesť krát som videl námestie v Banskej Bystrici, ale nikdy som tam nebol. Nevedel som ani, kde to je. Keď som sa sem v roku 2010 dostal, bol som veľmi prekvapený, že to bolo to isté námestie, aké som videl vo svojej vízii.

Úplne to isté?

Áno. Šiel som na námestie dva alebo trikrát a vedel som, že existuje nejaký dôvod, prečo som tu, ale nevedel som aký. Bola sobota popoludní, vonku bolo horúco, a povedal som si, že musím preskúmať opačný koniec námestia. Sadol som si za stôl so slnečníkom, ktorý som videl vo svojej vízii. S mojím priateľom sme si sadli, pil som nápoj a potom môj priateľ odišiel, aby zavolal otcovi. Ostal som sám. Práve vtedy som sa pozrel na vežu s hodinami a tie hodiny ukazovali presne ten istý čas ako v mojej vízii. Ako som tam sedel, spomenul som si, že vo vízii som videl, ako pred veľkou bránou bol na kolieskach tlačený obrovský obraz.

Čo bolo na obraze?

V spodnej časti obrazu som videl židovské deti v koncentračnom tábore. Spomenul som si, že tento výjav som videl 10 rokov predtým, a potom som cítil, že ho musím namaľovať. Čo je zaujímavé, ten obrázok židovských detí som si 10 rokov predtým uložil spolu s novinami. V hornej časti obrazu som videl palestínske deti, a bolo mi povedané, že ich musím namaľovať so židovskými deťmi a musím ich namaľovať tak, aby sa pozerali cez ten istý ostnatý drôt. Tiež mi bolo povedané, že musím namaľovať tento obraz, ale nevedel som kedy.

Chystám sa namaľovať dva alebo tri obrázky židovských detí v uniformách koncentračného tábora, ako sa pozerajú cez ostnatý drôt a cez ten istý drôt sa vedľa nich budú pozerať palestínske deti, ktoré sú dnes v žalároch a väzniciach.

Z akých iných krajín pochádzajú deti zobrazené na obraze?

Z celého sveta. Sú z Nikaragui, z Kórei, dnes ráno som práve namaľoval chlapca z Afganistanu, z Barmy a z iných rôznych krajín. Všetky deti sú skutočné.

Ako ste prišli do Banskej Bystrice?

Neprišiel som sem priamo. Bolo mi povedané (viem, znie to šialene), aby navštívil horu Medžugorie v Bosne. Na konci tejto cesty som prišiel na rovnaké námestie, aké som videl vo svojej vízii. Keď som sa vrátil z cesty, napísal som knihu o svojich zážitkoch. Po tom, čo som ju začal písať, mi boli povedané ďalšie veci, ktoré v nej sú, a tiež mi bolo povedané, že ju nesmiem sprístupniť verejnosti, než dokončím tento obraz. Kniha je vydaná a  zatiaľ sa dostala do rúk iba zopár mojim priateľom.  Jej dokončenie mi trvalo osem mesiacov, a potom v júni 2011 som dostal niečo, čo nazývam „telefonáty“. O štvrtej ráno mi bolo povedané, aby som odletel do Banskej Bystrice a získal povolenie na maľovanie obrazu a jeho vystavenie na námestí. Prišiel som (ako mi bolo povedané) a nemohol som uveriť tomu, čo sa deje. Privítali ma tu s otvoreným náručím. Verím, že to je preto, že všetko, čo zamýšľam urobiť, je dané.

Čo bude nasledovať?

Bolo mi povedané, aby som po dokončení obrazu šiel do Palestíny, rozprával sa s mladými ľuďmi, a tiež navštívil izraelské školy a univerzity, pretože mi je dané, aby som sa pokúsil o mier medzi týmito dvoma stranami. Ten obraz je iba nástroj na to, aby mladí  ľudia začali rozmýšľať inak o tom, čo sa deje. Napríklad, v obraze bude symbol telefonujúceho palestínskeho dievčaťa a židovského chlapca, ktorý by mal vyjadrovať, že mladí ľudia z Palestíny a Izraelu musia prehovoriť. Potom chcem obraz darovať mestu Banská Bystrica.

Tiež chcem vytlačiť pohľadnice a malé obrázky jednotlivých detí a zisk z predaja by mal ísť na konto neziskovej organizácie pre deti Slovenska, ktorú si želám založiť. Verím v to, že to budú práve mladí ľudia, ktorí by mali priniesť mier. Pretože to budú deti, ktoré tie pohľadnice budú kupovať a teda deti budú pomáhať deťom. Dúfam, že sa to rozšíri do iných krajín  a každá založí svoju neziskovú organizáciu. Prostriedky získané z predaja by mali byť vynaložené na pomoc deťom v danej krajine.

Časť obrazu, ktorý je už takmer hotový. V spodnej časti má Alan J. Porter pripravené obrázky detí, ktoré sa budú nachádzať na obraze. Sú medzi nimi aj deti z Banskej Bystrice. Foto: Zuzana Vančová

Prečo veríte, že sa toto všetko uskutoční?

Poviem vám niečo, čo sa bude týkať aj vás. V živote sa všetky dôležité veci, ktoré sa vám stanú, sa stanú na správnom mieste a v správnom čase. Bolo mi povedané, aby som prišiel do Banskej Bystrice a pritom som nikdy nevedel, že sa sem môžem dostať. Toto je osud. Povolili mi maľovať obraz na námestí. Keď som sa dostal sem, do shopping centra Europa, predtým, než som vôbec zbadal manažéra centra, som vedel, že toto je miesto, kde budem maľovať. Človek, ktorý prevádzkuje toto miesto, súhlasil napriek tomu, že obraz nikdy nevidel. Wau. Veci sa stanú, ak veríte.

Verím, že po tom, čo sa obraz dokončí sem pozvem premiéra Slovenska, lebo mi boli povedané mnohé veci, špeciálne veci, ktoré sa stanú v Banskej Bystrici a na Slovensku, ale žiaľ, nemôžem nič z toho prezradiť.

Odkedy pracujete na tomto obraze?

Prišiel som sem na konci júla a pršalo. Našťastie nám nasledujúce dva mesiace prialo počasie a dovolilo mi maľovať vonku, takže som začal hneď na začiatku augusta. Maľujem sedem dní v týždni, odchádzam odtiaľto o pol štvrtej a každý večer ešte pracujem na náčrtoch. Pracujem toľko preto, lebo cítim, že to musí byť dokončené - čas v Palestíne a Izraeli sa kráti. Okrem toho milujem maľovanie, takže to nie je práca a mohol by som to robiť celé dni. Trvá to však dlho a dúfam, že v máji to bude dokončené. Bude to vyzerať úžasne, verte mi.

To som si istá. Je na Slovensku niekto, kto vám pomáha?

Áno, prišli so mnou ešte dvaja priatelia. Každý večer robíme video, ktoré publikujeme na Youtube. Sledujú ma i priatelia z Anglicka a vlastne, ktokoľvek z celého sveta si to môže pozrieť. Mám ešte ďalšieho priateľa, ktorý mi pomáha editovať knihu a tiež mi pomáha s niektorými obrázkami detí, lebo všetky tieto reálne obrázky musím odniekiaľ získať. Takže ich pre mňa hľadá na internete.

A čo materiál, ktorý potrebujete na maľovanie? Ako ho získavate?

Všetko si platím sám. Je to veľa peňazí, stálo ma to už tisíce eur, ale počúvajte: vedel som, že musím prísť. Nemal som peniaze na to, aby som si to všetko sám zaplatil. Nemám rád pôžičky,  ale deň predtým, než som odišiel, som si nakoniec nemusel požičať nič. Stalo sa to tak, že mama mi zomrela rok predtým a nechala mi nehnuteľnosť. V deň odchodu mi povedali, že sa pomýlili a nechala mi aj istý finančný obnos.

Neuveriteľné.

Áno. Takže tri hodiny pred odletom  som stál v banke a povedali mi, že mi požičajú. Stále som váhal. Zrazu som dostal telefonát o chybe v dedičstve po matke a dozvedel som sa, že som zdedil istý finančný obnos. Dám vám približnú predstavu o tom, koľko ma to stálo – tridsaťtisíc eur. Nemám však strach, lebo viem, čo bude nasledovať. Verte, to je kľúč. Viem, že nemôžem prinútiť ľudí veriť v to, v čo verím ja, ale verím v to, čo je mi dané.

 

 

Kto je Alan John Porter

zdroj: cas.sk

 

  • umelec, médium a jasnovidec
  • pochádza z Anglicka
  • napísal dve duchovné knihy -  „Moja cesta s Jozefom“ a „Boží zásah o 5 minút pred polnocou“
  • už v mladom veku vedel predpovedať budúcnosť, predpovedal aj pád bánk, v tom čase mu však nikto neveril
  • momentálne pracuje na obraze Deti sú naša budúcnosť, ktorým by mal priniesť mier do Izraelu a Palestíny a pomôcť deťom na Slovensku a iných krajinách
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?