Jedinečná udalosť roka - študentský BratMUN 2011

Autor: Zuzana Vančová | 6.11.2011 o 22:18 | (upravené 16.12.2011 o 17:34) Karma článku: 4,38 | Prečítané:  1235x

Read this blog in English:http://zuzanavancova.blog.sme.sk/c/280051/A-unique-event-of-the-year-BratMUN-2011.html

Stojím pred otvoreným šatníkom a akosi sa neviem rozhodnúť, čo na seba. Nič sa mi nezdá byť dostatočne pohodlné na večerný chill doma v posteli a pri počítači. Možno je to aj preto, že v mysli mi prebleskujú myšlienky na tohtoročný BratMUN, ktorý sa asi pred hodinou skončil. Ešte keď som bola v električke a cestovala som domov, ten koniec som si veľmi neuvedomovala. Podobne, ako som si neuvedomovala, že BratMUN začína, keď som v piatok ráno cestovala do Národnej rady Slovenskej Republiky.

BratMUN je unikátna udalosť a za posledné dva roky sa stala jednou z top udalostí môjho roka.  Združuje študentov mnohých krajín, ktorí sa na jeden víkend zahrajú na delegátov a snažia sa riešiť konfliky alebo problémy vo svete. Ja som sa na tejto simulácii zasadnutia OSN podieľala ako predsedajúca výboru SPECPOL  - Special Political and Decolonization Committee.

Chcela by som vyzdvihnúť zopár udalostí, ktoré ma zasiahli počas celého diania, ale najprv sa musím podeliť so svojimi pocitmi ešte pred začatím tejto udalosti. Ako predsedajúca rokovania tohto výboru som si uvedomovala, aká zodpovednosť na mňa padá, ale ja som sa tešila. Naozaj tešila. Tešila som sa aj na to, že môžem delegátom niečo dať, niečo odovzdať. Preto som si pripravila aj motivačný príhovor – chcela som delegátov čo najviac motivovať, aby sa snažili, aby si z tej konferencie vzali len to najlepšie. Myslím, že to celkom vyšlo ;)

Keď som s delegátmi komunikovala ešte pred začiatkom konferencie, prišiel mi jeden zaujímavý mail, pri ktorom som najprv nevedela, či sa smiať, alebo to brať vážne.

Dear Excellence Zuzana Vančová

I would like to apologize that my Policy Statement was sent so late in the previous message. I hope that all delegates will have great time and seriously we will have a good conversation.
I respect you really much and whole chair team.
Thank you very much for organization and thank you that you gave me chance to join Bratislava model united nations.

Sincerely, Marek (priezvisko nedám :) )

God bless your work.

Po skončení posledného meetingu v piatok o 6 za mnou tento delegát prišiel. Slovák to bol, ale angličtinu mal bohovskú -  a to nezapôsobil len na mňa, ale všetci v našej committee z neho boli paf. Podali sme si ruky a on mi (a tiež celému tímu) začal ďakovať za to, že takéto niečo organizujeme a že sme mu dali možnosť zúčastniť sa takejto udalosti. Prekvapilo ma to, pretože to jednoducho nie je bežné. Skutočne na mňa zapôsobil – najmä ako človek, ako osobnosť. Bolo vidno, že tieto slová myslí úprimne a mňa to tak hrialo pri srdiečku, pretože som sa do svojej roly naozaj veľmi vložila a snažila som sa nielen viesť debatu, ale tých delegátov aj niekam posunúť. Chcela som, aby z BratMUNu mali nezabudnuteľný zážitok a aby sa možno aj tak trochu posunuli v zmýšľaní a v pohľadoch na svoj život. Aby možno v sebe objavili skryté vlastnosti či reálny záujem o politiku a diplomaciu, alebo záujem podieľať sa na takýchto udalostiach a získavať čo najviac skúseností. Verím, že sa mi to podarilo.

Tento delegát tiež spomenul, že si váži aj to, koľko úsilia do toho všetkého vkladáme a že na to obetujeme svoj vlastný čas, hoci za to nemáme žiadnu odmenu. Bolo naozaj krásne to počuť a mňa sa to tak hrejivo dotklo - pretože ja som robila všetko od srdca. Venovať sa takýmto veciam ma nesmierne teší a nachádzam v tom taký ten svoj vlastný zmysel života, a vidieť, že to niekto vidí a úprimne oceňuje, je tá najúžasnejšia vec, ktorá sa mi môže stať.

Ešte večer, keď som prišla domov, som nad jeho slovami premýšľala a bola som tak trochu aj zvedavá, odkiaľ je a kde študuje. Ktosi mi podsunul informáciu, že je z evanjelického lýcea , čo ma ako vysvetlenie uspokojilo. No nútilo ma to premýšľať aj o tom, ako sú tam tí študenti vedení a ako je to možné, že majú takýto krásny, ba až vznešený pohľad na svet. A že v takomto mladom veku vyznávajú tie „vznešené“ hodnoty a vážia si veci, ktoré im život stavia do cesty. Škoda, že som nemala šancu sa s ním porozprávať viac.

Tri hodiny spánku po neoficiálnej BratMUN piatkovej párty úplne zničili moje schopnosti v sobotu triezvo premýšľať, ale dotiahli sme to do úspešného konca. Nedá mi však nespomenúť ďalšieho delegáta (za Grécko), ktorý sa veľmi snažil, no nejakým spôsobom ho ľudia nechceli podporovať. Keby dávame dve ceny za najlepšieho delegáta, tá druhá je jeho. Ten už bol tak demotivovaný ostatnými, keď mu nedovolili robiť základné úkony, že mi poslal lístoček s pozmeňovacím návrhom k rezolúcii, ktorý znel: „Add a new point: Make magic unicorns, which would eat weapons...“ no viac si nepamätám. (Preklad: Vytvoriť na Cypre magických jednorožcov, ktorí by jedli zbrane – tak trošku referoval k jednému bodu v rezolúcii). Na otázku, či si robí srandu z nášho výboru, odpovedal: „Weeeell, maybe“ :D Veď ani sa mu nečudujem.

Po obede sa začal General Assembly. Všetci sme sedeli v parlamentnej sále - delegáti na tej strane, kde je okolo 150 kresiel, a my organizátori tam, kde je rečnícky pult a miesto predsedajúceho. Mojou úlohou bolo akýmkoľvek spôsobom pomáhať chairovi (predsedajúcemu). Tak som vybavovala a vybavovala, a občas mu našepkala slovíčka, keď ho nevedeli napadnúť. Tým však nechcem povedať, že mu to nešlo – ako chair bol vynikajúci, dokonca najlepší z nás, chairov. Jeho funkcia bola navyše diametrálne odlišná a oveľa ťažšia a zložitejšia – kým my sme boli chairovia výborov s max. 24 ľuďmi, on riadil debatu 150 delegátov. Robiť assistant chaira bol neskutočný zážitok a brutálna experience, a cítila som sa poctená, že si ma Dávid vybral na túto funkciu. A ešte lepšie som sa cítila, keď za nami došla triedna, ktorá nás sledovala z balkóna a pochválila nás, že pôsobíme veľmi reprezentatívne, spoľahlivo a zodpovedne. Yes!!

Dnes, teda v nedeľu, sme opäť robili General Assembly -  a ako mi Dávid sľúbil, dovolil mi chairovať. Yes, riadila som diskusiu 150 delegátov! Na to som sa tešila od začiatku. A utvrdila som sa v tom, že takéto veci dokážem. Niežeby som si neverila, ale pochybnosti boli :) Teraz ma napadlo, ako veľmi ma potešilo, keď v sobotu ráno za mnou prišiel Tomáš, Director General, a chválil ma za to, ako som riadila debaty vo svojom výbore – vraj jedna z najlepších na našom MUNe :) Bože, mňa tieto veci tak veľmi bavia!!

Nedá mi nespomenúť ešte jednu vtipnú story z GA. Viete, po každom speakrovi má viacero delegácií nejaký point a chce niečo presadiť alebo povedať. Vtedy je veľmi ťažké vybrať a zistiť, kto sa hlásil ako prvý a v pravidlách je teda napísané, že to určí chair. Bohužiaľ, delegácia za Švédsko zrejme začala mať pocit, že uprednostňujeme ostatných pred nimi. Boli omylom zmazaní zo Speaker’s listu – ale to sa stalo asi miliónkrát aj iným, pretože sme v tom programe, do ktorého sa to nahadzovalo, asi mali nejakého škriatka a ten nám mazal prihlásených ľudí. Ďalej mali pocit, že si ich nevšímame, keď sa hlásia o slovo a že vyvolávame iných, vraj preferujeme tie najsilnejšie krajiny. Takže vo chvíli, keď bolo finálne hlasovanie na rezolúciu, sa jednoducho prihlásili o posledný Point of order a toto všetko nám všetkým povedali, samozrejme napadli chaira (podotýkam slovne) a vyhlásili, že v tejto chvíli jednoducho odchádzajú a nebudú hlasovať. Tak sa zdvihli zo stoličiek a opustili miestnosť. A čo urobil Dávid? Keďže to bola jasná provokácia z ich strany, odignoroval ich a jednoducho oznámil, že máme nový počet delegácií v General Assembly (o jednu menej) a ohlásil novú väčšinu potrebnú na prijatie rezolúcie. BRAVO! V duchu som mu tlieskala. A to aj preto, že sme sa im už počas rokovania asi trikrát ospravedlnili.

Čo viac ešte spomenúť z MUNu – jedine, že som sa pohoršovala nad oblečením niektorých delegátov aj ľudí z organizačnej skupiny, že som bola strašne akčná včera podvečer, keď som sa dozvedela, že pred NRSR vraj má byť protestná akcia a ževraj idú protestovať proti tomu, aby do NRSR chodili zahraniční ľudia. Ech, veru som už v hlave dávala dokopy blog o tom, ako ich argumentačne zrušiť. Boli to však len povedačky a nič z toho samozrejme nebola pravda. A ešte to, že som sa veľmi dobre porozprávala s jedným chalanom, ktorý bol na BratMUNe hosťom a je členom istej organizácie tu na Slovensku. A robí veľmi zaujímavé veci.

Okrem toho všetkého musím pochváliť kvalitu tohtoročného MUNu. Podľa mňa organizácia a plánovanie bolo dokonale zvládnuté, páčilo sa mi, že oproti tomu minuloročnému sme mali počas coffee breaks dostatok občerstvenia a všakovakých nápojov, a aj to, že naši ľudia naozaj dbali a dozerali na to, aby všetko išlo tak, ako má. A hoci pár vecí nešlo úplne podľa plánu, stále nemôžem povedať, že organizácia nebola dosť dobrá. Ak ste už niekto organizovali takéto eventy, viete, že VŽDY sa niečo pokazí, a ja to chápem. Môj pohľad sa týmto nemení a ja hlavne ďakujem nášmu organizačnému tímu, ktorý to tak perfektne zvládol. Moja poklona.

Fotky z konferencie nájdete tu: http://www.bratmun.sk/gallery.php

 

Zopár výrokov z konferencie:

"It is my honour to be the guest of honour" (som poctený byť cteným hosťom)

"My grandmother can say only three words: yes, no and fuck america" (moja stará mama vie v angličtine povedať len tri slová: áno, nie a doriti s amerikou)

Delegate of Cyprus in his first speech: "Probably most of you know how democracy works or actually some of you might not, actually maybe I should explain it to Russia, China and Cuba" (Delegát Cypru v prvom prejave: Väčšina z vás pravdepodobne vie ako funguje demokracia, alebo vlastne niektorí z vás možno ani nie, vlastne by som to možno mal vysvetliť Rusku, Číne a Kube)

Delegate of Spain after his soulful speech on the Sharia law and the need for democracy in the Arab countries: "And, well, yesterday I forgot my jacket in Subclub so if anyone had seen it, please tell me..." (Delegát Španielska po emocionálnom prejave o Sharia law a potrebe demokracie v Arabských krajinách: A, inak, včera som si zabudol bundu v Subclube, takže ak ste ju náhodou niekto videli, prosím dajte mi vedieť)

"Well, the Russian Federation should probably establish their own government first orderly before criticizing the others..." (Rusko by si malo pravdepodobne ustanoviť svoju vlastnú vládu predtým, než budú kritizovať ostatných)

"So what's your reply, you dumb America???" (by the delegate of the People's Republic of China) (Tak čo nám na to poviete, vy hlúpa Amerika??? Od delegáta za Čínu)

Delegates of Sweden: "We feel discriminated by the Chairman, so by guys" -> "Sweden has just left the United Nations" (Delegátky Švédska: Cítime sa byť diskriminované pánom predsedajúcim, tak sa majte -> Švédsko práve vystúpilo z Organizácie Spojených národov)

At UNSC, the delegate of Japan beginning his speech: "We all share a common European history..." (Delegát Japonska na začiatku svojho prejavu: Všetci zdieľame spoločnú európsku históriu...)

"I'm sorry, but Theodor the delegate of Spain, will come later, he didn't feel well this morning" (A ospravedlňte ma, ale Teodor, delegát Španielska, príde neskôr, necítil sa dnes ráno dobre)

"I would like to ask the chair what the letters P and R on the screen mean" "I have no idea" (Rád by som sa spýtal pána predsedajúceho, čo znamenajú písmená P a R na obrazovke--Nemám šajnu) 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?